“Melnā kaķa” Noslēpumainais spēks

Pazīstamais šveiciešu gleznotājs Teofīls Aleksandrs Steinlens (1859.-1923. g.) vienmēr ticis pasniegts padomju mākslas cienītājiem kā slavenās himnas “Internacionāle” grafiskā noformējuma autors un vispār kā pasaules proletariāta draugs. To darīja tāpēc, lai noklusētu noslēpumus, kas saistīti ar gleznotāja daiļradi.

 

GLEZNOTĀJA DĪVAINĪBAS

Ar Steinlena personību saistītās dīvainības sākas ar gleznotāja vārdu. Viņam bija uzreiz divi uzvārdi. Jau brieduma gados viņš savu vācu uzvārdu pārtulkoja franču valodā un sāka saukties par Ptitpjēru (mazais akmentiņš), pielika to klāt pirmajam. Taču viņam bija arī it kā divi dažādi veidoli. Bijušajā PSRS par viņu runāja kā par strādnieku himnas “Internacionāle” noformētāju, bet viņš bija arī drūmu fantāziju vadītājs un apoloģēts šausmīgajam un traģiskajam.

Ne reizi neapmeklējis Pēterburgu, Steinlens kultūras darbiniekiem pilsētā pie Ņevas kļuva par augstākās klases ievērojamu figūru. Var bez pārspīlējuma teikt, ka bez Steinlena ietekmes Pēterburgas – Petrogradas tēlotājmāksla būtu citāda. Kara un politiskā plakāta meistari ņēma no Steinlena stilistiskā arsenāla ļoti daudz. Šeit ir gan ciešanu pilnā izteiksme varoņu sejās (sociāli atmaskojošā tēma), gan drūmā krāsu gamma. Pirmā pasaules kara gados Petrogradas žurnāli kaudamies publicēja karikatūras un sociāli angažētus zīmējumus Steinlena manierē.

 

“MELNAIS KAĶIS” PĒTERPILĪ

Tostarp romantisko šveicieti interesēja mistika, neizzinātais un intuitīvais. Viņa radītais visslavenākais tēls ir “melnais kaķis”, kas iekarojis patiesi fantastisku popularitāti ne tikai Francijā, bet arī aiz tās robežām.

Pašlaik, kad Pēterburgā, Mazajā Dārza lokā, atklāts piemineklis kaķim, ir vietā atcerēties, ka pieminekļa varonis ir Steinlena varoņa simboliskais mazmazdēls. Viņa silueta kaķis ar spicajām ausīm ielika pamatus veselam stilam, ko nosauca par “melnā kaķa stilu”.

  1. gadā parīzietis Rūdolfs Salī atvēra kabarē ar nosaukumu “Melnais kaķis”, un Steinlens kļuva par tā štata noformētāju. Uz sienas karājās lozungs: “Uzvedies kā mūsdienīgi cilvēki!” Tas nozīmēja – daudz jokot un daudz smieties, aizmirstot par dzīves slogu. Viesiem tika piedāvāts tiem laikiem īsteni ērmīgs skats – ēnu teātris ar elektronisko apgaismojumu no apakšas. Ēnu uzvedumu tematika kabarē “Melnais kaķis” nebūt nebija kaķiska. Uz ekrāna tika attēlota Borodinas kauja un citas 1812. gada kara epizodes!

 

LAIMĪGAIS TALISMANS

Rodolfs Salī bija kabarē dvēsele. Viņu mīlēja un augstu vērtēja, bet viņš taču bija nomainījis vairākas profesijas, tā arī sevi neatrodot. Varbūt dzirkstošais humors bija viņa galvenais talants. Melnais kaķis, kas, kā zināms, ir nelaimes simbols, Salī negaidīti kļuva par laimes talismanu. Tāpēc nav nekāds brīnums, ka Steinlens saņēma uzdevumu “pavairot” šo kaķi, uzklāt viņa attēlu uz salvetēm, aizkariem un citiem kabarē esošiem priekšmetiem.

Afišai ar melnā kaķa attēlu bija patiesi maģisks spēks. Skatītāji tajā saskatīja ne īsti melnu sfinksu, ne īsti velnu. Gleznotājs ātri vien iekļuva lielāko Parīzes plakātistu skaitā. Aizraušanos ar proletariāta tēmu un marksismu viņam piedeva kā dīvainību, bet, kad gleznotājs uzzīmēja Maksima Gorkija portretu, vēl pie tam “jūras pelēkā līdzenuma” fonā un ar drosmīgo Vētrasputnu, izrādījās, ka tas ir gandrīz vai labākais krievu rakstnieka ārzemju portrets.

Santabarbarā ir unikāls melnā kaķa stila muzejs. Muzejā darbojas dārgu suvenīru veikals Steinlena stilā. Pieņemts uzskatīt, ka šiem suvenīriem piemīt maģisks spēks un to īpašniekiem atnes laimi. Vai gan jāsaka, ka katrai šai dārgajai lietiņai ir klāt stilizēts kaķis? Tomēr nebūt ne visas lietas izpildītas melnbaltā gammā. Uz kabatlakatiņiem, galvas lakatiņiem, makiem un futbolkrekliņiem dejo un smejas visu krāsu kaķi. Taču visi šie kaķi ir Steinlena, viņa maniere uzreiz redzama. Interesanti, ka Steinlena melno kaķi ne reizi vien izmantoja M. A. Bulgakova romāna “Meistars un Margarita” noformēšanai.

 

DZĪVOJA DIVI STEINLENI

Dažus mākslas vēsturniekus neatstāj domas par to, ka pasaulē dzīvoja divi Steinleni. Taču patiesībā Steinlens – Ptitpjērs bija viens. Vienkārši viņa talanta pietika gan smalkiem siluetiem, gan sociāli sakāpinātiem zīmējumiem. Gorkijam patika Steinlena “dibens”, bet kabarē pastāvīgajiem apmeklētājiem – silueta kaķis pie kabarē ieejas. Taču visizteiksmīgākais ir tas apstāklis, ka ne visai veiksmīgajam baronam Rodolfam Salī sāka veikties dzīvē, tiklīdz pie ieejas viņa kafejnīcā parādījās melnā kaķa attēls. Starp citu, diezgan veiksmīgi izveidojās arī Pēterburgas plakātistu un politiskās karikatūras meistaru likteņi, jo viņi savu ceļu tēlotājmākslā sāka, atdarinot Steinlenu. “Melnais kaķis” – vispāratzīts nelaimes simbols – šoreiz “nostrādāja” ne kā nelaimes vēstnesis.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

%d bloggers like this: