Kā meditācija ietekmē mūsu smadzenes?

 

Droši vien, vairums no jums zin, kas ir meditācija un tās ieguvumus. Bet šeit būs daži paskaidrojumi, kā meditācija ietekmē mūsu smadzenes.

Šķietami šī vienkāršā padarīšana, aizverot acis, patiesībā var ilgstoši pozitīvi ietekmēt fizisko ķermeni. Konkrētāk, tā var burtiski mainīt jūsu smadzenes.

 

 

Kas ir meditācija?

Vispirms, noskaidrosim vienu lietu. Meditācija nav domāšana par neko vai prāta apklusināšana, lai tajā nebūtu domu. Drīzāk, meditācija ir mācīšanās koncentrēt prātu, tas ir, lai iegūtu izpratni par domām un radītu zināmu attālumu starp tām un jums. Tad, kad jūs varat novērot savas domas un reakciju uz tām, jūs esat nonācis mērķī.

 

Trenē smadzenes

Smadzenes, tāpat kā visas pārējās smadzeņu daļas,  aug un attīstās. Tāpat kā mēs varam trenēt muskuļus mūsu ķermenī, tā arī mēs varam trenēt smadzenes.

Mūsu smadzenēs ir pelēkās šūniņas, kuras sastāv no dažādiem neironu tipiem. Kad mēs mācāmies ko jaunu, šie neironi, saskaroties vienam otru, aktivizējas.
Tad, kad mēs meditējam, tiek veicināta jaunu smadzeņu šūnu augšana, kas nozīme – vairāk pelēko šūnu. Gadiem ejot, mēs zaudējam šīs pelēkās šūniņas, bet meditējot šis process palēninās.

Pētījumi ir arī atklājuši, ka vairojoties pelēkajām šūnām tā tiek pārvērsta hipokampos (smadzeņu daļā, kura pārvērš īstermiņa atmiņu ilgtermiņa atmiņās), palīdzot mums apgūt jaunas prasmes un pārstrādāt informāciju.

 

Kontrolē emocijas

Meditācija ietekmē jūsu smadzeņa frontālo daivu, kura ir aizņemta pieņemot dažādus lēmumus un analizējot savu dzīvi ap jums. Šī smadzeņu daļa ir atbildīga par problēmu risināšanu un emociju kontrolēšanu. Jo vairāk pelēko šūniņu šajā smadzeņu daļā, jo labāk tiekam galā ar mūsu emocijām un jūtām.

 

Vienīgā lieta, kas samazinās, kad meditējam, ir smadzeņu stresa centra lielums, ko sauc arī par amigdalu (mandeļveida ķermenis). Ar meditācijas palīdzību mēs varam samazināt amigdalas aktivitāti, kas nozīmē, ka mēs pārlieku neraizēsimies un nepievērsīsim lielu uzmanību maznozīmīgām lietām.

 

Kā sākt meditēt?

Lai iegūtu visus šos brīnišķīgos meditācijas efektus, vajadzētu sākt ar 5 minūtēm vairākas reizes dienā. Pēc tam laiku palielināt līdz 15-30 minūtēm.
Kad būsiet apguvuši meditācijas praksi, jūs paši jūtīsies cik daudz vai bieži vajadzētu meditēt un, protams, meditācija nodrošinās jūsos miera līmeni mūža garumā.

 ॐ

 

  

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

%d bloggers like this: